Główne wiadomości w temacie bruksizmu opublikowane są na stronie internetowej gabinetu psychologicznego Spokój w Głowie. Schorzenie to dotyka coraz większą część populacji, wobec czego znaczące jest to, aby poznać powód bruksizmu i w głównej mierze uświadomić sobie, że jest ona powiązana z odczuwaniem stresu. Bruksizm to zaburzenie o charakterze czynnościowym, wyróżniające się zgrzytaniem albo zaciskaniem zębów w trakcie dnia lub najczęściej w nocy. Powoduje to pocieranie między zębami i w konsekwencji, ich zużywanie się.
Bruksizm wyjątkowo często występuje u najmłodszych, redukując częstotliwość występowania w wieku dojrzewania. Na stronie poradni podane są charakterystyczne symptomy bruksizmu, na równi u dzieci, jak i u dorosłych. Na takiej przesłance można wywnioskować, czy zgrzytanie zębami faktycznie powiązane jest z bruksizmem. Czymś pewnym jest to, iż jeśli faktycznie będzie dochodziło do częstszego aniżeli zwykle zgrzytania zębami, to najważniejsze jest żeby zareagować natychmiastowo i jak najszybciej udać się do stomatologa. Kiedy okaże się to konieczne, można też skierować się do psychologa.
Jest to zalecane szczególnie wówczas, gdy chory będzie zmagać się z mocną okolicznością wywołującą stres. Wiele osób po jakimś czasie będzie odczuwać rezultaty zgrzytania zębami. Nie w każdej sytuacji szybko ktoś wie, że ma taki problem. Niestety bruksizm może doprowadzać do: starcia zębów, uszkodzeń szkliwa, ukruszenia zębów, bólu skroni, czy sztywnych mięśni twarzy. Pacjent który zmaga się z bruksizmem będzie mieć też większe trudności z zachowaniem dobrego snu w nocy, czyli może się u niego rozwijać brak snu.
Terapia bruksizmu w głównym stopniu polega na hamowaniu negatywnych efektów. Poza leczeniem stomatologicznym, bazującym na założeniu specjalnie zaprojektowanej szyny, wprowadzone może zostać leczenie u psychologa. W niektórych przypadkach jest też aplikowana toksyna botulinowa na jeden z mięśni twarzy, co redukuje efekty napięcia żuchwy. Jeżeli pacjent trafia do psychologa, to głównie wypracowane zostają strategie, które umożliwiają efektywniejsze zarządzanie stresem.