Współczesny przemysł korzysta powszechnie z najróżniejszych sztucznych tworzyw. Wielu z nas mogą się przede wszystkim kojarzyć z opakowaniami różnych produktów, lecz ich zastosowanie jest znacznie szersze. W niejednym przypadku mogą one z powodzeniem zastąpić metalowe elementy, nie tylko pod kątem ceny, lecz również i wytrzymałości mechanicznej. Duże znaczenie ma jednak to, żeby robić takie elementy z określoną dokładnością i precyzją, a zrobić to można paroma różnymi sposobami. Sporo zależeć będzie od tego, który materiał będzie obrabiany, ponieważ różne tworzywa różnią się parametrami fizycznymi i mechanicznymi, i będą wymagały różnego podejścia. Plastiki między innymi się cechują mniejszą masą, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości, dzięki czemu z powodzeniem mogą zastępować części wykonane z metali. Jedną z najczęściej używanych metod jest obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych za pomocą skrawania.
Wykorzystuje się do tego celu wiertarki, frezarki czy tokarki, lecz również i parę innych rodzajów urządzeń. Dość często tego typu obróbka tworzywa sztucznego jest realizowana na numerycznych obrabiarkach, gwarantujących dużą dokładność i precyzję. Wytwarzać można w taki sposób przedmioty o dużym stopniu skomplikowania, pamiętać jednak należy o tym, że z reguły przy tym będzie dość sporo strat materiałów. Te powinny być znacznie niższe w przypadku obróbki termicznej, jakiej jest kilka różnych odmian. Dużą popularnością się cieszy formowanie wtryskowe, polegające na wstrzykiwaniu roztopionego tworzywa do odpowiednio przygotowanych form.
Po zastygnięciu powstają w pełni gotowe elementy, jakie przeważnie już nie będą wymagać obróbki. Często jest także stosowane formowanie na ciepło, w jaki materiał zostaje podgrzany, a następnie schłodzony po otrzymaniu pożądanego kształtu. W niejednym przypadku konieczne też będzie malowanie plastikowych elementów w celu ich zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi czy otrzymania odpowiedniego wyglądu.
+Tekst Sponsorowany+